Dekret o odpustach dla świątyń filialnych i pomocniczych

poniedziałek, 29-11-2021

PENITENCJARIA APOSTOLSKA

PROT. N. 1220/21/I

OJCZE ŚWIĘTY,

MAREK MENDYK, Biskup Świdnicki, ze czcią prosi o udzielenie odpustu zupełnego, który także może zostać ofiarowany na sposób wstawiennictwa za dusze wiernych w czyśćcu cierpiących, pod zwykłymi warunkami (tzn. sakramentalna spowiedź, Komunia eucharystyczna i Modlitwa zgodna z intencjami Waszej Świątobliwości) wiernym, którzy, odrywając się w duchu od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, nawiedzą w formie pielgrzymki którąkolwiek z 234 świątyń nieparafialnych, wymienioną w wykazie przesłanym do Penitencjarii Apostolskiej dnia 7 października 2021 roku, w świąteczne dni tytułów (Patronów) i wezmą tam udział w celebracji religijnej lub przynajmniej przez odpowiednio długi czas pozostaną na pobożnym rozmyślaniu, kończąc je Modlitwą Pańską, Wyznaniem Wiary oraz wezwaniami do Najświętszej Maryi Panny.

A Bóg etc.

Dnia 4 listopada 2021 roku

PENITENCJARIA APOSTOLSKA, z upoważnienia Ojca Świętego Franciszka, chętnie udziela łaski zgodnie z prośbami.

Osoby w podeszłym wieku, chorzy oraz wszyscy, którzy z ważnej przyczyny nie mogą opuścić domu, mogą w równym stopniu uzyskać odpust zupełny, wzbudziwszy w sobie niechęć wobec jakiegokolwiek grzechu oraz intencję wypełnienia, skoro tylko będzie to możliwe, trzech zwyczajnych warunków, jeśli duchowo będą łączyć się z tymi, którzy pobożne czynią pielgrzymki, ofiarując miłosiernemu Bogu swoje modlitwy, cierpienia lub niedogodności własnego życia.

Dlatego więc, aby dostęp do łaski Bożej, udzielonej mocą władzy kluczy Kościoła, okazał się łatwiejszy przez duszpasterską miłość, Penitencjaria usilnie prosi, aby kapłani wyposażeni we właściwe uprawnienia do przyjmowania spowiedzi, ochoczo i wielkodusznie poświęcali się sprawowaniu sakramentu pokuty.

Niniejsze postanowienie jest ważne siedem lat. Bez względu na jakiekolwiek przeciwne zarządzenia.

MAURO Kard. PIACENZA
Penitencjarz Większy

Ks. KRZYSZTOF NYKIEL
Regens