Bardo. Razem budują Dzieło Nowego Tysiąclecia

niedziela, 14-05-2023 | dodał: Beata Marszałek

Stypendyści powołanej przez episkopat jako wyraz wdzięczności dla Jana Pawła II fundacji z całego Dolnego Śląska spotkali się w domu rekolekcyjnym św. Anieli, by zastanowić się nad swoją wiarą.

W dniach od 12 do 14 maja 2023 roku w Domu Rekolekcyjnym Diecezji Świdnickiej im. św. Anieli w Bardzie odbyły się rekolekcje dla stypendystów-uczniów Fundacji Dzieła Nowego Tysiąclecia z Dolnego Śląska. Poprowadził je ks. dr Łukasz Nycz – członek Zarządu fundacji i wicedyrektor biura fundacji ds. formacji stypendystów. Towarzyszyli mu koordynatorzy diecezjalni: ks. dr Jarosław Kowalczyk z Legnicy i ks. dr Damian Mroczkowski ze Świdnicy. Pomocą służyli również stypendyści-studenci: Beata Marszałek i Daniel Kocząb.

25 uczniów ze szkół podstawowych i średnich podjęło refleksję nad tematem: Wierzę, więc jestem! Prowadzący wskazał, że wiara rozpoczyna się od osobistego spotkania z Jezusem, od spojrzenia Miłości, tak jak to miało miejsce w przypadku bogatego młodzieńca z Ewangelii. W dalszych rozważaniach uczestnicy próbowali odpowiedzieć na pytania: Co daje nam wiara? Z czego biorą się kryzysy w wierze? Jak przezwyciężać wątpliwości w wierze? W konferencjach natomiast dowiedzieli się m. in. o roli Ducha Świętego w przeżywaniu wiary.

W sobotę stypendystów odwiedził biskup świdnicki Marek Mendyk i członek Rady Fundacji Dzieła Nowego Tysiąclecia. Spotykając się z młodymi życzył im, aby mieli w sobie dużo radości.

- Wasze pojawienie się gdziekolwiek, nie tylko ze względu na charakterystyczne żółte koszulki, sprawia, że ludzie nabierają wyrazu twarzy, bo widzą wasz uśmiech i entuzjazm. Życzę Wam, żeby to było zawsze autentyczne i szczere. Bądźcie radośni! I niech to będzie radość, która płynie ze świadomości, że jestem człowiekiem wolnym – wolnym od grzechu. To jest najpiękniejsza radość. Świat takiej radości nie da. Taką radością obdarowuje jedynie Chrystus, który dla nas umarł, zmartwychwstał i żyje” – mówił w czasie Mszy św.

Podczas rekolekcji nie zabrakło czasu na modlitwę, integrację, wycieczki czy ognisko. Stypendyści mogli nie tylko pogłębić swoją wiarę i zażyłość z Jezusem Chrystusem, ale także wzmocnić relacje koleżeńskie.