Świdnica. Biskup wystąpił w obronie wartości

sobota, 08-05-2021

Nawiązując do św. Stanisława, patrona diecezji świdnickiej, bp Adam Bałabuch przypomniał o odwadze w walce o życie i rodzinę.

Homilię rozpoczął od obrazu Dobrego Pasterza, który tego dnia stał w centrum liturgii słowa. - Mówiąc o Dobrym Pasterzu musimy mieć zawsze w pierwszym rzędzie na uwadze wzór jaki nam pozostawił Chrystus. Bo to On jest przede wszystkim Dobrym Pasterzem, który oddał swoje życie za owce – podkreślał.

Dodał, że Jezusowy przykład Dobrego Pasterza podjął ofiarnie w XI wieku na ziemiach polskich bp Stanisław ze Szczepanowa. - Był on, jednym z tych pasterzy, których Duch Święty ustanowił, aby kierował Kościołem Boga, nabytym własna krwią Chrystusa - Najwyższego Pasterza. Mając zleconą tak wielką odpowiedzialność w Kościele, był św. Stanisław zapatrzony przede wszystkim w Chrystusa, wzór wszystkich pasterzy. Starał się za przykładem Chrystusa ogarniać miłością wszystkie owce, które zostały powierzone jego biskupiej pieczy – mówił biskup pomocniczy przypominając, że patron diecezji nie uląkł się ziemskiego władcy, chociaż musiał się liczyć z tym, że występując w obronie praw Kościoła i owiec, naraża się na utratę życia.

Zauważył, że również dziś stanie po stronie ewangelicznych wartości wiąże się z odwagą i ryzykiem. - Siostra Łucja zapowiedziała, że „decydująca konfrontacja między Królestwem Bożym i szatanem będzie dotyczyć małżeństwa i rodziny”. Podkreśliła też, że ci, którzy będą pracować na rzecz małżeństwa i rodziny będą musieli przejść przez próby i ucisk. Dodała jednak: „Nie lękajcie się, Matka Boża już zmiażdżyła głowę węża”. Trzeba zatem ukazywać nam piękno życia rodzinnego i jego ogromną wartość. Kamieniem węgielnym bowiem wszystkich narodów są rodziny żyjące w miłości – apelował bp Adam Bałabuch do obecnych w kościele pasterzy i wiernych.

Delegacja zebranych natomiast złożyła przewodniczącemu liturgii życzenia z okazji 14. rocznicy sakry biskupiej. Diecezjalną uroczystość wykorzystano również do podpisania stosownych dokumentów do przyjęcia nowego herbu, jak również wręczenia nominacji trzem kanonikom kapituły katedralnej.

Link do galerii: